JML-diving

Menu
MENU

Lékařské vápno použité při potápění

V některých zemích používají lékařské vápno Sofnolime® do dýchacích přístrojů s uzavřeným nebo polotvoreným systémem. Hlavním argumentem pro potápěče je cena absorbentu. Je to však mylná úvaha vzhledem k úspoře, ale především z hlediska bezpečnosti.

Produkty řady Sofnolime ® firmy Molecular Products se vyrábějí v různých třídách. Každá z nich je řádně navržena a testována pro vhodné prostředí se specifickými požadavky.

Lékařská třída Sofnolime ® 2550USP splňuje lékařské standarty při anestezii, kde se využívá k minimalizaci ztrát tlaku způsobené absorbentem. Tento typ vápna se využívá při standardním atmosférickém tlaku a při teplotě kolem 30 ° C.

Třída natronového vápna Sofnolime ® určeného pro potápění (Sofnolime 797 a Sofnolime CD) se používá v situacích, kdy průtok je variabilní v uzavřených systémech (nebo v polouzavřených systémech), v závislosti na úsilí potápěče a rozsahu dýchání. Teplota při těchto podmínkách je obyčejně mnohem nižší než normální teplota v místnosti a tlak mnohem vyšší od normálního atmosférického tlaku (nominální 1 bar). Tlak vzduchu vzrůstá na každých 10 m hloubky přibližně o 1 bar. Provozní tlak v hloubce 50 m je 6 barů. Vzhledem k tomu, že respirační faktor rebreathera má tlak okolního prostředí, je zřejmé, že v určité hloubce bude vyšší než na povrchu. Proto, tam je větší průtok a absorpční materiál bude pracovat ve výrazně odlišných podmínkách provozu, jako v případě použití ve zdravotnických prostředcích při normálním atmosférickém tlaku.

To ukazuje, že následky používání lékařského natronového vápna místo potápěčského mohou být velmi nebezpečné.

Článek si můžete stáhnout ve verzi pdf zde: Lékařské vápno použité při potápění